DİŞ TEDAVİLERİ

Diş Tedavileri

Pano

PROTEZ

PROTEZLER SABİT PROTEZLER VE HAREKETLİ PROTEZLER OLMAK ÜZERE İKİYE AYRILIRLAR.

SABİT PROTEZLER:

Hastanın kendi dişlerine gerekli preperasyon işlemleri(dişleri küçültmek veya minimum düzeylerde aşındırmak) yapıldıktan sonra hazırlanan

-METAL DESTEKLİ PORSELEN (SERAMİK)KÖPRÜLER

-ZİRCON DESTEKLİ PORSELEN KÖPRÜLER(CAD-CAM DESTEKLİ),

-LAMİNATE PORSELEN KRONLAR(CAD-CAM DESTEKLİ),

-EMPRESS KRONLAR(CAD-CAM DESTEKLİ),

-E-MAX KRONLARIN(CAD-CAM DESTEKLİ)

dişe yapıştırılması ile uygulanan tedavi şeklidir.Hasta çeşitli yapıştırıcı maddelerle uygulanan protezleri kendi isteği ile ağzından çıkaramadığı için sabit protez adını alırlar.KRON ,tek dişe yapılan işlemlerde sabit proteze verilen isimdir. KÖPRÜ ise genelde diş eksikliklerinde birden fazla dişe yapılan birleşik kronlardan oluşur.

PREPERASYON:

Dişin kron veya köprüye hazır hale getirilmesi için diş üzerindeki hazırlık işlemidir.

Basamaklı diş preperasyonu:Diş prepare edildikten sonra dişin etrafında bir set oluşturma işlemidir..Diş ve Dişeti dokularına daha iyi bir uyum sağlanması için basamaklı kesim yapılması daha sağlıklı olacaktır.

METAL DESTEKLİ PORSELEN KRON-KÖPRÜ

Daha az maliyetli olması sebebiyle sıklıkla metal destekli kron-köprüler kullanılmaktadır. Metal destekli porselenler yaygın olarak kullanılmakla birlikte ışığı tutup yansıtmamaları nedeniyle özellikle ön bölgelerde estetik sorunlar oluşturmaktadır.

Dişeti kenarının ince olduğu durumlarda kron, dişetinde siyah bir bant görüntüsüne neden olabilmektedir. Bu nedenle daha estetiğini nasıl elde ederiz arayışları başlamıştır.

SON YILLARDA,METAL MİLLİNG VE LASER SİNTERİNG DENEN YÖNTEMLER İLE HAZIRLANAN METAL ALT YAPILAR DAHA ÖN PLANA ÇIKMIŞTIR.TAMAMEN BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ(cad-cam) İLE HAZIRLANAN BU TİP METAL ALTYAPILARIN UYUMU DAHA MÜKEMMELDİR.

ZİRCONYUM DESTEKLİ PORSELENLER:

1789 yılında Martin Heinrich Klaproth tarafından keşfedilen zirkonyum oksit yüksek maliyeti nedeniyle pek kullanılamamıştır.

Fakat Zürih Federal Teknoloji Üniversitesinin yaptığı çalışmalar sonucu daha ekonomik şekilde üretilmeye başlandı ve 1960 yılında tıpta, 2002 yılında da dişhekimliğinde kullanılmaya başlandı. Porselen metalinin yerini; darbelere dayanıklı, hafif, ısı iletmeyen ve ışığı geçiren zirkonyum aldı.

Zirkonyum; ağızda tat bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmamaktadır. Bilgisayar teknolojisi ile yapıldığından uyumu çok iyidir.Maliyeti metal destekli seramik lere oranlara daha fazladır.

CAD-CAM(COMPUTERİZE AİD DESİGN-COMPUTERİZE AİD MANUFACTURİNG) TEKNİĞİYLE YAPILAN ESTETİK KRONLAREstetik ve dişe mükemmel adaptasyonu açısından mükemmel sonuçlar verir.

LAMİNATE KRONLAR:

Dişlerinin renginden veya şeklinden memnun olmayan hastaların dişlerinin sadece ön kısmından minimum kalınlıkta alınarak,sadece dişlerin ön kısmına çok kuvvetli adezivlerle(yapıştırıcılarla) bağlantısı sağlanan estetik seramik ürünlerdir.

Dişlerde çok fazla kesim gerektirmemesi en büyük avantajdır.Ve cad cam sistemi ile aynı günde işlem tamamlanabilmektedir.

EMPRESS VE E-MAX KRONLAR:

işlerinde biraz daha fazla harabiyet olan hastalar için seramik altında metal veya zirconun olmadığı estetik amaçlı uygulanan kronlardır.Yine cad-cam sistemi ile aynı gün içerisinde işlemler tamamlanabilmektedir.

HAREKETLİ PROTEZLER:

Çeşitli sebeplerle ağzında çok sayıda veya bütün dişlerini kaybetmiş ve sabit protez kullanamayacak hastalara yapılabilecek hareketli protezlerdir.

1) Total protezler:

Halk arasında komple damak diye de adlandırılırlar.Ağzında hiç diş kalmamış hastaya uygulanabilecek protez tipidir. Kırılmaya karşı daha dirençli olmaları için protez içine metal konabilir veya akril yerine DEFLEX adı verilen bir madde ile protez bitirilebilir...

Özellikle alt çenede total protez kullanan hastaların çoğu protezinden retansiyon ve stabilite açısından şikayetçidir.Bazı hastalar defalarca protez yaptırdığı halde istediği sonuca ulaşamamaktadır.Ancak Alt çeneye yapılan 2 veya 4 implant ile tutuculuğu ve stabilitesi çok iyi duruma getirilebilirler.Protez vuruğu,altına yiyecek alma,protez oynaması,dişlerin birbirine çarpması gibi şikayetleri implantlar ile ciddi oranda azalmakta hatta geçmektedir.

2) Parsiyel protezler:

Çelik damak,yarım damak diye de adlandırılırlar.Klasik,modern veya hassas tutuculu(çıtçıtlı,topuzlu gibi isimlerle halk arasında bilinirler) tipleri vardır.Hastanın ağız ve diş yapısına göre planlamalar yapılarak,en uygun protez tipi seçilmelidir.Hepsinin de estetik,sağlamlık ve fiyat açısından avantaj ve dezavantajları vardır.