DİŞ TEDAVİLERİ

Estetik Diş Hekimliği

Pano

Porselen(Seramik) Uygulamaları

AŞAĞIDA ANLATILACAK OLAN SİSTEMLERİN HEPSİ CAD-CAM SİSTEMİ İLE YAPILABİLMEKTEDİR:

LAMİNEYT KRONLAR

Dişlerde çok fazla madde kaybına sebep olmamak için(yani dişlerini çok fazla küçültmek istemeyen hastalar için)dişlerin sadece ön kısımlarından çok az bir preperasyon (kesim) yaparak veya bazı durumlarda hiç kesim yapmadan,dişlerin sadece dudağa veya yanağa bakan kısımlarına,çok kuvvetli bondinglerle(yapıştırıcılarla) yapıştırılan çok ince restorasyonlardır.

Lamina öncesi eski restorasyon:
Preperasyon:
Lamina Planlama:
Lamina Sonrası:

Dişlerin sadece ön kısmına yapılması ve dişin diğer kısımlarının orjinal halinde kalması en büyük avantajıdır.

Kompozit veya porselen(empress,e-max gibi) materyallerinden yapılabilir.Kompozit daha kısa sürede çay,kahve,sigara gibi alışkanlıklardan olumsuz etkilendiği için,genelde lamineyt dendiğinde porselen materyalleri lamineyt kronlarda kullanmak daha olumlu gözükmektedir.Porselen(seramik) maddelerin renk stabilitesi çok uzun ömürlüdür.

Diğer restorasyonlara göre daha itinalı bir çalışma gerektirir ve en pahalı restorasyonlar sınıfındadır.

ESTETİK KRONLAR

Porselen altında metal veya zircon bulunmayan,sadece porselenden oluşan ve tek üye preperasyonlara(yani tek dişe) uygulanabilen en estetik ve doğal dişe en yakın görüntü sağlayan restorasyonlardır.Bazı özel durumlarda kısa(3 üyeli) köprülerde de kullanılabilen bir sistemdir.Feldspatik porselen,Empress ve E-max gibi çeşitli tipleri vardır.

Öncesi
Planlama
Sonrası
ZİRCON DESTEKLİ PORSELENLER

Uzun yıllardan beri metal destekli porselen kronlar kullanılmaktaydı ve hala da çok başarılı bir şekilde metal destekli porselenler gelişmiş yöntemlerle kullanılabilmektedir.

Fakat estetik bölgelerde yapılan çalışmalarda metalin ışık kırılganlığına olan olumsuz etkisinden dolayı çalışmalar daha estetik materyaller bulma arayışına girmiştir ve ZİRKONYUM u karşımıza çıkarmıştır.

Özellikle sağlamlığın gerektiği(bruksizm olan hastalar,köprü ihtiyacı olan )hastalarda tercih edilebilecek bir materyaldir.Uygun koşullarda yapıldığında metal destekli kronlardan daha sağlam olduğu kanıtlanmıştır.Kısaca özetlemek gerekirse klasik porselenlerde kullanılan metalin yerini Zirconyum almıştır.

Amaç sağlamlığı kaybetmeden daha estetik restorasyonlar yapmaktır.