DİŞ SAĞLIĞI

Diş Sağlığı

Pano

DİŞLER NASIL FIRÇALANIR

Dişler Florlu bir diş macunu ilefırçalanmalıdır.Diş macununun markası,spesifik durumlar olmadıkça,çok önemli değildir.

Bazı özel durumlarda(dişeti çekilmeleri,dişte sıcak soğuk hassasiyetleri gibi)önerilebilecek özel diş macunları mevcuttur.

Diş fırçalama sıklığının günde 2 kez (sabah kahvaltıdan sonra!-kalkar kalkmaz değil!! - ve gece yatmadan önce)yapılması kabul edilebilir bir öngörüdür.Genelde yapılan bir hata da diş fırçasının aşırı basınçla dişlere tatbik edilmesidir.

Dişteki mine yüzeyinin(ki insan vücudundaki en sert tabakadır,kemikten bile daha serttir!! ) dahi aşınmasına sebep olacak kadar yapılan sert fırçalamalar,genelde sigara içen bireylerde lekeleri çıkartmak için ve daha çok bayanlarda beyaz diş elde etme isteği ile oluşmaktadır.

.Bu durumlarda diş hekiminin önerisine göre diş fırçalama sıklığı değiştirilebilir !!!

Diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi de etkin bir temizleme için gereklidir.

ARAYÜZ TEMİZLİĞİ:

Dişlerinizin ara yüzleri için diş ipiveya dişhekiminin tavsiyesine göre diğer ara yüz araçlarından faydalanınız.

Dişlerimi fırçaladığım halde dişlerim çürüyor denmesinin en büyük nedenlerinden biri diş ipi kullanma alışkanlığı olmamasıdır!!Çünkü diş fırçası dişlerin sadece belli bölgesini temizleyebilmektedir ve iki dişin arasında biriken özellikle karbohidrat(şeker) ağırlıklı yiyecek artıklarının temizlenememesi sebebiyle diş çürükleri başlamaktadır.

Diş ipi dişlerin arasını açıyor gibi yanlış inanışlar da inanılmaması gereken gereksiz bilgilerdir.

Dişeti çekilmesi ve kemik kaybı olan bazı hastaların dişipi yerine arayüz fırçaları kullanmaları gerekebilir.Gerekli durumlarda diş hekiminiz size bu tavsiyede bulunacaktır.

Dikkatli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve özellikle şeker(karbonhidrat) içeren tatlı,çikolata,biscüvi,cips ve burada saymakla bitmeyecek kadar günümüzde yaygın yiyecek ve özellikle cola,gazoz gibi asitli ve şekerli içeceklere bir sınır konulmalıdır.

Diş fırçası bilmedikleri halde dedemin,nenemin ağzında hiç eksik veya çürük diş yoktu diye etrafınızda mutlaka duymuşsunuzdur ve bunun en büyük sebebi;onların zamanında abur cubur şeylerin bu kadar yaygın olmamasıdır

KORUYUCU ÖNLEMLER:

Dişlerinizi çürüğe karşı daha dayanıklı hale getiren uygulamalardan"florlama" ve "fissür örtücüler" hakkında dişhekiminize danışınız.

DÜZENLİ KONTROL:

6 ayda bir düzenli olarakdişhekiminizi ziyaret etmelisiniz.Ne kadar dikkatli olursanız olun elinizde olmayan sebeplerden ötürü(dişlerin yapısı,şekli,tükrüğün yapısı...) oluşan çürük başlangıçları ve diştaşı birikimine bağlı gingivitis(dişeti iltihabı) gibi teşhisler sizi ileride daha zorlu tedavilerden kurtaracaktır.

Gerekirse basit bir röntgen filmiyle ağızda direk gözle görülemeyen başlangıç arayüz çürüklerinin(gizli çürük) teşhisi konacak ve ileride karşılaşılması muhtemel büyük sorunlar küçük önlemlerle atlatılabilecektir !!!

En doğru diş fırçalama tekniği hangisidir?

Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişeyaklaştırılmalıdır.Daima dişetinden dişe doğru fırçalama yapılmalıdır.Yani üst veya alt çene,ön veya arka bölge,iç veya dış taraf ayrımı yapmadan üst çenede dişetinden aşağıya doğru,alt çenede dişetinden yukarı doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır.

Sadece dişlerin üst yüzeyleri ileri geri hareketlerle fırçalanabilir.Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. .

Yapılması gereken başka bir işlem de diş etlerini de fırçalamaktır. Böylelikle dişeti ve diş birleşiminin içinde oluşan plak tabakası elimine edilebilsin !!!