DİŞ TEDAVİLERİ

Estetik Diş Hekimliği

Pano

Bleaching (Diş Beyazlatma - Ağartma)

Dişlerinin rengini beğenmeyen kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür. Dişlerin minesine zarar vermeden, diş renginin en kalıcı şekilde birkaç ton açılması işlemidir.

Ondört yaşından küçük çocuklar, hamileler ve emzirenler hariç ağız hijyenine önem veren herkese uygulanabilmektedir.

Beyazlatma Çeşitleri

a-İnternal(iç) Beyazlatma

Bu yöntem eskiden uygulanmış bir kanal tedavisi veya travma sebebi ile renk değişikliği gösteren dişlerin beyazlatılması amacı ile uygulanır. Kanal tedavisi yenilendikten sonra beyazlatıcı malzeme dişe yerleştirilir. Beyazlatma işlemi arzu edilen renk elde edilene kadar tekrarlayan randevularla uygulanır.

b-External(dış)Beyazlatma

Diş hekimi gözetiminde evde veya klinikte (ofiste ) uygulanır.

Bleaching yaptırmaya karar verirken dikkat edilmesi gerekenler;

-Tedaviden önce dişlerdeki eski dolgular veya varsa mine çatlakları iyi analiz edilmelidir.Çünkü bleaching ajanları bu çatlaklardan dişe zarar verebilir.Daha sonra beyazlatma işlemi yapılır ve varsa eski dolgular yeni diş rengine göre tekrar değiştirilir.

-Bleaching yapım aşamaları arasında ve sonrasındaki 2 hafta kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.

-2 hafta renkli ve boyalı gıdalara dikkat edilmeli

-Doktorunuzun tavsiyelerine ve önerilerine lütfen dikkat ediniz.

-Zaman içinde kahve ve sigara gibi boyayıcı içecekler dişinizi renklendirebilir. Böyle durumlarda yeniden kısa süreli belaching ajanı uygulanabilir.

İki uygulama şekli vardır.
1-Office Bleaching (Muayenehanede)

- Hekiminiz tarafından klinikte birkaç saat içinde yapılan bir uygulamadır.

- Dudak ve yanaklarınızın bleaching ajanından korunması ve rahat çalışılması için lastik bir çerçeve geçirilir.

- Diş etleri rezin esaslı bir bariyerle örtülerek bleaching ajanından etkilenmesi engellenir.

- Bleaching ajanı uygulanır.

- Laser ile bleaching ajanının derinlere nüfuz etmesi sağlanır.

- Laser sayesinde diş hassasiyeti minimuma iner daha etkin bir beyazlık sağlanır.

2-Home bleaching (Ev tipi)

Ağızdan alınan ölçü ile kişiye özel plaklar hazırlanır. Bu plakların içine, dişlerin sadece ön yüzlerine gelecek şekilde az miktarda opalescence(bleaching ajan) sıkılır ve dişlere uygulanır. Plakların kenarlarından taşan ilaçlar ıslak bir pamukla silinir.

Plaklar 2-4 saat dişlerin üzerinde bırakılır . İlk üç gün mutlaka peşpeşe uygulanmalıdır.Tedavi süresi yaklaşık 1 haftadır. 3-6 gün içinde istenilen renge (yaklaşık 2 ton açılması) ulaşılır

İsteğe bağlı olarak tedavi süresi 2 haftaya kadar çıkarılabilir.Dişlerde hassasiyet oluşursa birkaç gün tedaviye ara verilebilir.

Etki mekanizması, diş minesindeki koyu renkli boyayı alıp yerine saf su koyma şeklindedir. Bileşimindeki yüzde 20 oranındaki su sayesinde mine çatlamalarına mani olur. Yüzey minesini korumuş olması nedeniyle rengin tekrar koyulaşması gözlenmemiştir.

Toplam tedavi, bir bardak kolalı ya da asitli bir içecekten daha zararsızdır. Uygulama esnasında ender olarak oluşabilecek kısa süreli sıcak-soğuk hassasiyeti; dudak, boğaz ve dilde rahatsızlık hissi tedavinin bitimini takiben 1-3 gün içerisinde kendiliğinden geçer.