DİŞ SAĞLIĞI

Diş Ağrısı

Diş ağrıları çene ve yüz etrafında beliren çoğu zaman dayanması zor şiddetli ağrılardır. Nedenleri ise genellikle dişlerdeki çürüme nedeniyle diş minesinin aşınması veya diş etlerinin iltihaplanması gibi sebeplerden kaynaklanır.Dişerin orta kısmında pulpa dediğimiz içinde hassas sinirler ve kan damarlarının bulunduğu canlı bir doku bulunmaktadır. Dişi besleyen bu hassas bölüm mine ve dentin tabakaları sayesinde korunmaktadır.

Diş Kırılması

Diş kırılması / Diş yaralanması durumunda tedaviye yardımcı olabileceğinden -mümkünse- kırılan diş parçası koruma altına alınmalıdır.Diş kırılması sonrası otuz dakika içinde diş hekimine başvurulmalıdır. Kırılan bölgede kanama varsa temiz gazlı bir bez ile kompres yapılmalıdır.

Dudak ve Yanak Yaralanmaları

Yaralı bölge ılık su ile temizlenmelidir.Yara bölgesinde kanama varsa kanamanın durması için gazlı bezle basınç uygulanmalıdır.Yanak ya da dudak dışından soğuk kompres uygulanmalıdır.Eğer yara fazla büyükse ve kanama devam ediyorsa, dişhekimine ya da en yakın acil polikliniğine başvurulmalıdır.

Diş Çekimi ve Sonrası

Günümüzde, bilimsel ve teknolojik ilerlemenin dişhekimliği bilimine katkıları sayesinde, öncelikle dişi tedavi etmek ve ağızda tutmak hedeflenmekle birlikte, bazı durumlarda, hasta sağlığını koruma veya tedavi planlaması nedeniyle diş çekimine başvurulmaktadır.